Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


11. Wydarzenia

środa, 26 marca 2014

W tym roku po raz kolejny na wrocławskim Rynku gitarzyści podejmą się próby pobicia własnego rekordu we wspólnym graniu utworu "Hey Joe". Jako wrocławianin z krwi i kości, gorąco zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tej imprezie. Uważam, że jest to bardzo pozytywne zjawisko, idealnie pasujące do Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Polecam zajrzeć na oficjalną stronę wydarzenia, możecie znaleźć na niej informacje, kto w tym roku został zaproszony przez Leszka Cichońskiego. Adres strony to oczywiście http://www.heyjoe.pl. Zapraszam wszystkich z Wrocławia, Polski i okolic ;) na Thanks Jimi Festival!http://fotoswiat.pl

środa, 10 lipca 2013
30.06.2013 - Pergola obok Hali Stulecia, właśnie tutaj miało miejsce bicie rekordu Polski w liczbie osób wspólnie tańczących zumbę. Zumba to połączenie tańca i fitnessu. Można dbać o kondycję bez specjalnych ćwiczeń, wystarczy tańczyć ;) Dotychczasowy rekord udało się pobić - we Wrocławiu zebrało się 1001 osób. Kto spróbuje pobić ten rekord? Sezon wakacyjny sprzyja takim imprezom. Może jakaś nadmorska miejscowość się pokusi? Poza biciem rekordu drugim, nadrzędnym celem imprezy była zbiórka funduszy dla fundacji Potrafię pomóc. Uczestnicy imprezy wykupowali 10-złotowe cegiełki. Zebrane środki zostaną przeznaczone na budowę i prowadzenie ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. Zapraszam na fotorelację!

sobota, 03 listopada 2012
Jak co roku Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny połączyły społeczeństwo. Złączyły także rodziny, które znów od święta się spotkały. Spotkali się również żywi z doczesnymi szczątkami najbliższych, którzy odeszli z tego świata. Przedstawiam te zdjęcia z dwóch powodów. Po pierwsze aby oddać się zadumie, przystanąć na chwilę w codziennym biegu oraz dlatego, że podoba mi się klimat, jaki tworzą wieczorami na nekropoliach milony zapalonych zniczy. Odwiedziłem trzy wrocławskie cmentarze: parafialny św. Ducha przy ulicy Bardzkiej, cmentarz w Parku Skowronim oraz komunalny Grabiszyński.

niedziela, 07 października 2012
Na wstępie zaznaczam, że niniejszy wpis nie ma na celu krytykowania lub popierania jakiejkolwiek opcji, orientacji politycznej. Jest to fotoreportaż z wydarzenia, na które trafiłem całkowicie przypadkiem. Nie miałem pojęcia, że we Wrocławiu w ten dzień odbywa się jakiekolwiek zgromadzenie publiczne. A okazało się, że były 3 niemalże jednocześnie. Około 400 zwolenników Narodowego Odrodzenia Polski manifestowało swój sprzeciw wobec zmian w ustawie o zgromadzeniach publicznych. Jedną ze zmian jest właśnie zakaz organizowania więcej niż jednej manifestacji w tym samym miejscu i czasie. "Marsz Kominiarek" NOP robił wrażenie na gapiach. Przemarsz rozpoczął się pod Pręgieżem, manifestanci obeszli Rynek w około i udali się ulicą Świdnicką w stronę przejścia podziemnego. Na Świdnickiej się odłączyłem i nie wiem co się działo dalej.

Dodam na marginesie, że to zgromadzenie zaciekawiło mnie m.in. dlatego, że jakiś czas temu miałem pisać pracę na temat zgromadzeń publicznych we Wrocławiu jako demokratycznej możliwości wyrażania poglądów. Właśnie NOP miał być jedną z głównych organizacji, które z tego prawa korzystają. Ich zgromadzenia budzą wiele kontrowersji w społeczeństwie i nigdy nie wiadomo, czy skończą się pokojowo, czy może zostaną rozwiązane i będzie musiała interweniować policja. Pracy nie napisałem, ale zapamiętałem, że takie zgromadzenie jest elementem demokracji uczestniczącej i każdy ma prawo z tego korzystać. Ta swoboda jednakże kończy się w miejscu, w którym zaczyna się prawo innego człowieka.

Pozostałe dwie manifestacje to przemarsz inicjatywy "Wolne Konopie" i "4. Wrocławski Marsz Równości" stowarzyszenia Q Alternatywie

poniedziałek, 18 czerwca 2012
16. czerwca 2012 odbył się długo oczekiwany mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej. Był to jeden z najważniejszych meczów w ostatnich latach. Jak wiadomo, na stadionie Miejskim we Wrocławiu Polska przegrała z Czechami. Drużyna Franciszka Smudy nie dała rady braciom Czechom. Ale radę dali kibice! Sprawdzili się. Dopisała frekwencja na stadionie, ale również szczelnie wypełniony został nasz piękny Rynek. Oto zaledwie jedna "klisza" (36 zdjęć) jako przedsmak. Jeśli chcecie zobaczyć więcej (łącznie 106 fotek), zajrzyjcie do pełnej galerii fotoswiat.pl - http://fotoswiat.pl/galeria/list.php?exhibition=124. Będą to zdjęcia z godziny 15-16 oraz od godziny 20, gdy strefa kibica została zamknięta (po napełnieniu się). Przejdź dalej...

sobota, 25 lutego 2012

Kolejna szansa na wyjście wrocławskiego Nadodrza z cienia. Informacja prasowa:

 

„CO12 – COMING OUT NOW!” – wielkie otwarcie biura coworkingu CO12

MIEJSCE: CO12, Wrocław, ul. Łokietka 12c

TERMIN: 1, 2, 3 marca 2012

WSTĘP: Wolny

„CO12  – COMING OUT NOW!” – pod tym hasłem toczyć się będzie  trzydniowa impreza inaugurująca działalność nowego biura coworkingu przy ul. Łokietka 12c we Wrocławiu. W dniach 1, 2 i 3 marca organizatorzy zapraszają na  wystawy, prezentacje, pokazy oraz inne eventy kulturalne, które odbędą się w przestrzeni CO12  - w oficynie kamienicy, zaledwie 10 minut spacerem od Rynku. Lokalizacja jest nieprzypadkowa, gdyż ul. Łokietka leży  w samym sercu artystyczno-rzemieślniczej dzielnicy Nadodrze. To tutaj tętni artystyczne życie Wrocławia, powstają galerie, pracownie i przeróżne inicjatywy kulturalne.

Pierwszy dzień otwarcia (czwartek,  1 marca,  godz. 19:00) zainauguruje  wernisaż wystawy „Manifest Obelistyczny” Marianny Stuhr (www.mariannastuhr.com)  oraz  wystawa wrocławskich neonówodratowanych przez grupę „Neon Side” (stanowiącej fragment kolekcji neonów Zamku Topacz). W kuluarach odbywać się będzie video happening „CO12 sekund” realizowany przez Gato Negro Studio (www.gatonegrostudio.pl). (szczegóły na www.co12.pl/otwarcie).

Drugi dzień wydarzeń w ramach „CO12  – COMING OUT NOW!”  (piątek, 2 marca)  to  drzwi otwarte coworkingu.  Będzie to okazja dla freelancerów i osób wolnych zawodów do wypróbowania, jak CO12 funkcjonuje na co dzień. Przynieś laptopa, wybierz sobie biurko, podłącz się do internetu i pracuj, surfuj, baw się, obserwuj, nawiązuj kontakty. Zrób sobie kawę, herbatę, zapoznaj się z ofertą CO12. Posmakuj, czym jest coworking. Może zdecydujesz, by zostać coworkerem i znajdziesz w CO12 swój kąt do pracy?Na zwieńczenie dnia, o godzinie 19:00, rusza event  „CO12 minut” - pierwsza edycja  cyklu pięciu tematycznych 12-minutowych prezentacji na zadany temat.  Coworking to współistnienie w jednej przestrzeni ludzi różnych profesji.  Organizatorzy chcą w tej formule przedstawiać podejścia osób z różnych zawodowych branż do tego samego tematu.  W pilotażowym odcinku hasło przewodnie to „Splendor z Odzysku” (szczegóły na www.co12.pl/otwarcie).

Ostatni – trzeci dzień wydarzeń (sobota, 3 marca) to całodniowa moc atrakcji w CO12. O godzinie 12:12 wystartują COnfrontacje - prezentacje, pokazy, debaty ciekawych ludzi na ciekawe tematy,odbywające się  co 30 minut. Tu dowiemy się m.in. jak obudzić w sobie zwierzę sceniczne, jakie jest 7 grzechów głównych w biznesie, jak zostać tkliwym nihilistą, dlaczego w dzisiejszych czasach do ludzi docierają tylko obrazki, czy też jak to jest mieszkać we wrocławskim domu na wodzie. W godzinach 12-18 każdy gość będzie mógł  wziąć udział w darmowej sesji fotograficznej organizowanej przez Your Pose (www.yourpose.pl)O 19  odbędzie się pilotażowy odcinek formuły dyskusji „CO za gość!??”. Gościem specjalnym będzie architekt Zbigniew Maćków wraz z zaproszonym przez siebie Gościem  – drugim rozmówcą, którego nazwisko do ostatniej chwili pozostanie tajemnicą. Dyskusję z Gośćmi poprowadzi Michał Duda, z udziałem publiczności oraz internautów (poprzez on-line chat).

Każdego dnia o głodnych i spragnionych zadba mobiCAFE.  Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Dla tych, którzy nie będą mieli możliwości uczestniczyć w dniach otwarcia „CO12  – COMING OUT NOW!” telewizja internetowa wroLIVE (www.facebook/wroLIVE) przygotuje relację on-line z wydarzeń.

Więcej informacji o CO12 publikujemy tutaj:www.co12.pl/otwarcie (za kilka dni ruszy też nasza strona www.co12.pl) oraz na naszym profilu na facebooku: www.facebook.com/CO12pl

Zapraszamy też na stronę wydarzenia na Facebooku: http://www.facebook.com/events/211581668940901/

wtorek, 10 stycznia 2012
Jak co roku, od dwudziestu już lat, na początku stycznia gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jubileuszowy finał prawdopodobnie przyniesie kolejny rekordowy wynik zbiórki pieniędzy. A w tym roku zbierano na sprzęt dla ratowania wcześniaków oraz na pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Jak zwykle szczytny cel, jak zwykle dopisali darczyńcy. Także w Legnicy. Już po godzinie 20. Oliwier Janiak krzyczał ze sceny ustawionej w Rynku, że Legnica pobiła swój rekord. Już wtedy zebraną kwotę szacowano na ponad 100.000 zł. Jeszcze przed północą czytałem, że kwota urosła do 130.000 zł. Brawo!

Dlaczego właśnie o Legnicy napisałem? A dlatego, że tegoroczny finał oglądałem na żywo właśnie w Legnicy. Na scenie obok katedry pojawił się m.in. zespół IRA. W Rynku zgromadziło się około 10.000 osób z Legnicy i okolic. Jedni przyszli wspomóc Orkiestrę, inni wypić piwko w towarzystwie znajomych, jeszcze inni po prostu zabić nudę szarej rzeczywistości.

Na szczęście pogoda nie była w stanie zniechęcić do wysłuchania na żywo hitów IRY. A i w tłumie nawet jakoś cieplej było ;) Później wybiła godzina 20. Tradycyjnie zaświeciło "Światełko do nieba". Spodziewałem się fajerwerków, a tu niespodzianka - światełko w postaci projekcji laserowych. Ciekawe rozwiązanie w dobie kryzysu :)

Publiczność podziękowała za finał Tadeuszowi Krzakowskiemu, prezydentowi Legnicy, oraz firmie EUCO - Europejskie Centrum Odszkodowań S.A - jako głównemu sponsorowi imprezy w Legnicy. Po "światełku" na scenie miał się pojawić Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower. Ten etap imprezy już sobie odpuściłem. Pojechałem grzać się w zasiszu domowym.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5