Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

KRASNALOWE ZALEGŁOŚCI I NOWOŚCI

Zdarzyło mi się ostatnio wygospodarować czas na bieganie za krasnalami w dzień roboczy. Dzięki temu byłem w stanie zajrzeć do krasnali ukrytych wewnątrz budynków, które w weekend są pozamykane. W ten oto sposób dostałem się do czterech krasnali (z tego dwa znałem od dawna, a dwa były w miarę nowe). Na koniec dotarłem do nowego krasnala, kolejnego który postanowił zamieszkać w sercu Wrocławia. Ale po kolei...

Krasnal powyżej to Torfik. Mieszka w SP nr 90 przy ul. Orzechowej. Jego imię nawiązuje do patrona szkoły, czyli prof. Stanisława Tołpy, znanego właśnie z preparatów torfowych. O profesorze słyszałem już w dzieciństwie, ponieważ mieszkał nieopodal mnie, przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu. A krasnala na liście wrocławskich krasnali mam od 07.02.2012. Nie było po drodze do niego.

Kolejną nadrobioną zaległością była wizyta na ulicy Piwnej, w drugiej siedzibie Wrocławskiego Centrum Okulistycznego. Mieszka tam brat bliźniak Antonia, Julian Okulista. Dowiedziałem się o nim z opóźnieniem, dopiero pracownik WCO uświadomił mnie, że Antonio z ul. Sienkiewicza ma swojego odpowiednika na Piwnej 13. Podjeżdżałem do niego ze 3 razy. W końcu się udało.

O Kozanku dowiedziałem się niedawno od osoby odwiedzającej moją galerię zdjęć krasnali. Podobno mieszka w Przedszkolu nr 110 od ponad roku. Mocno się schował w paprociach, dlatego dopiero teraz dodałem go do listy. Jest młody, jeszcze bez brody. Dla ułatwienia podpowiem, że jego imię wskazuje lokalizację - mieszka na Kozanowie, dokładniej przy ul. Gołężyckiej 4A.

Kusy (od nazwy patrona szkoły, p. Kusocińskiego) jest w miarę nowym krasnalem we Wrocławiu. Wiem o nim od 3-go marca tego roku. Żeby się do niego dostać, trzeba się udać do Szkoły Podstawowej nr 45 przy ul. Krajewskiego 1.

Pojawił się w szkole z okazji jej 45-lecia. Tak wygląda gmach, w którym w latach 1944-1945 funkcjonował zakład pracy przymusowej dla kobiet.

Na koniec wybrałem się do najnowszego krasnala (do wczoraj, bo pojawił się przecież Weteran). Na forum krasnalove.fora.pl został roboczo nazwany Wieśkiem Partnerskim. Upamiętnia 25 lat współpracy Wrocławia z niemieckim miastem Wiesbaden. Można go znaleźć na parapecie Sukiennic. Po drugiej stronie przejścia pod budynkiem stoi Gołębnik. Myślę więc, że znajdziecie go bez problemu.

Na dzień dzisiejszy wiem już o 253. krasnalach. A kolejne dwa są oczekiwane. Ktoś przewidział, że tak się potoczą losy braci krasnalskiej, gdy powstawały pierwsze figurki?

Poszukując krasnoludków we Wrocławiu można odpocząć w ładnym otoczeniu na przykład Pod Fredrą:

Przypadkiem też zobaczyłem, że bez komputera można w Rynku porównywać Wrocław "wczoraj" i dziś.

Oto widok na gmach Starej Giełdy - plac Solny, a na ścianie zdjęcie z 1945 roku.

Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl

czwartek, 30 maja 2013, ajduk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: