Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

TOLERANCJA PO WROCŁAWSKU

Wrocław jest miastem spotkań. Jest też dużym, wielokulturowym miastem. Wielokulturowość czasami się ze sobą ściera. Przykładem wzorcowej koegzystencji jest Dzielnica Czterech Świątyń (Dzielnica Czterech Wyznań, Dzielnica Tolerancji). Obszar ten zamykają ulice Kazimierza Wielkiego, Pawła Włodkowica, Św. Antoniego i Św. Mikołaja. Powstała oficjalnie w 1995 roku. Na jej terenie znajdują się trzy świątynie różnych odłamów chrześcijaństwa oraz synagoga społeczności żydowskiej. Pod koniec 2012 roku, Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz zapowiedział, że miasto przekaże w 2013 roku dodatkowe środku na szerzenie tolerancji na jego terenie. Przy okazji odsłonił we właśnie odrestaurowanym Pasażu Pokoyhofa dwa krasnale. Jeden z dreadami na głowie gra na bębnie, a drugi gra na saksofonie. Podczas odsłonięcia Prezydentowi towarzyszył Jose Torres, muzyk kubańskiego pochodzenia od lat mieszkający we Wrocławiu, którego szkoła tańca mieści się właśnie w tym pasażu.

Cztery wspomniane świątynie, to:

- prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy

- rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy

- ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej

- synagoga Pod Białym BocianemPasaż Pokoyhof

Oprócz krasnali nową atrakcją Dzielnicy Czterech Wyznań jest rzeźba Kryształowa Planeta, wykonana przez wrocławską artystkę Ewę Rossano.

W międzyczasie na ulicy Krupniczej, przed sklepem run4fun.pl pojawiła się Sportsmenka.

Na deser - Sarmata. Ten krasnal zamieszkał w Karczmie Rzym przy ul. Jarnołtowskiej 85B. Poza karczmą znajdziecie tam Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy. Nazwa karczmy nawiązuje do ballady Adama Mickiewicza - Pani Twardowska. Najprawdopodobniej Sarmata jest Panem Twardowskim, który zaprzedał duszę diabłu.

Kompletną listę krasnali znajdziecie w galerii: http://krasnale.fotoswiat.pl

 

Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl

wtorek, 01 stycznia 2013, ajduk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
lavinka
2013/01/01 21:42:07
Rasta krasnalka jeszcze nie widziałam, puściłam dalej na fb :)
-
ajduk
2013/01/01 21:44:55
Dzięki. Fajny, prawda? :)
-
emilya5
2013/01/02 19:10:46
O, tych jeszcze nie widziałam :)
Do Rzymu trzeba będzie się wybrać, bo krasnal Twardowski z mini diabełkiem jest miodzio!
-
2013/01/21 13:42:39
Trzeba przyznać, że ciekawy temat. Można by dodatkowo założyć jakąś stronę internetową tego projektu i zlecić jakiejś agencji jej pozycjonowanie. Wrocław ma wiele dobrych agencji, które mogły by się tym zająć.
-
2013/05/14 17:38:29
Przynajmniej wesoło.(;