Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

MOST RĘDZIŃSKI W PEŁNEJ KRASIE

Był już most Rędziński nocą, teraz pora na most za dnia. Również robi wrażenie i przytłacza wielkością. Przeszedłem go wzdłuż i zaręczam, że naprawdę jest baaaardzo długi. Więcej o moście znajdziecie w pełnej notce.

Dla ciekawskich, poprzedni wpis na blogu - MOST RĘDZIŃSKI NOCĄ - ZDJĘCIA

Trochę danych mostu Rędzińskiego, zaczerpniętych z WIKIPEDII:

"Most Rędziński drogowy most wantowy nad Odrąbędący częścią autostrady A8 (Autostradowej Obwodnicy Wrocławia – AOW).

Przeprawa nad Odrą oraz nad całą Wyspą Rędzińską, przy której znajdują się zabytkowe śluzy. Żelbetowa konstrukcja zawieszona jest tylko na jednym pylonie. Jego wysokość to 122 metry, co stawia go na drugim miejscu wśród tego typu obiektów w Europie (za Wielkim Bełtem w Danii, który posiada dwa 254-metrowe pylony). Jest to najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce. Przeprawa ma 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami – 1742 metry. W każdym kierunku kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy ruchu.

Projekt mostu został wykonany przez Zespół Badawczo-Projektowy "Mosty – Wrocław" pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka. Wykonawcą mostu były firmy Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras. Koszt budowy obiektu wyniósł 576 mln zł (ok. 0,93 mln zł za każdy metr długości), co jest najwyższą kwotą w historii konstrukcji przepraw w Polsce.

Nazwa

Nazwa Most Rędziński przez czas budowy była nazwą nieoficjalną, która jednak przyjęła się powszechnie. W sierpniu 2011 wrocławski oddział GDDKiA rozpisał konkurs na nazwę mostu, w której nazwa 'Most Rędziński' wygrała uzyskując 55,38 proc. głosów.

Rekordy

  • najwyższy pylon w Polsce
  • najdłuższy żelbetowy most podwieszony w Polsce (część podwieszona 2 × 256 m = 512 m)
  • najdłuższy most podwieszony na jednym pylonie w Polsce
  • najdłuższe przęsło żelbetowe w Polsce – 256 m

Historia budowy

Umowę z wykonawcą podpisano 20 maja 2008 roku. Zakończenie budowy nastąpiło w sierpniu 2011 roku.

Powódź 2010

Podczas powodzi w maju 2010 roku Odra zalała plac budowy dokonując licznych zniszczeń w infrastrukturze. Jednak wg projektanta mostu prof. Biliszczuka sama konstrukcja mostu nie ucierpiała, co świadczy o dobrym projekcie i solidnym wykonaniu. Powódź spowodowała opóźnienie w budowie o ponad miesiąc.

Końcowa faza budowy

Testy obciążeniowe przeprowadzono 10 sierpnia 2011[8]. W wyniku opóźnień w budowie most oddany został do eksploatacji 31 sierpnia 2011, a nie jak planowano pierwotnie w listopadzie 2010."

Tutaj widać, jaki jest zapas na "pracowanie" mostu. Może się wydłużać i skracać pod wpływem obciążenia, no i temperatur panujących w tym gorącym kraju :)

Na obu końcach mostu jest AOW, A8, S8 - niepotrzebne skreślić. Idąc/jadąc na południe, docieramy do stadionu miejskiego. Niby rzut beretem, ale od strony Rędzina tablice informują, że do zjazdu "Stadion" są 3 km.

Jako wrocławianina, ale również Dolnoślązaka, cieszy mnie niezmiernie wybudowanie tego mostu. Korzystajcie z niego! Szerokości!

 

tagi: fotografie, zdjęcia, fotki, foto,most Rędziński w dzień, most, Odra, Rędzin, AOW, Autostradowa Obwodnica Wrocławia, A8, S8, stadion miejski, most rędziński za dnia, dzienne zdjęcia mostu rędzińskiego,słoneczny dzień

poniedziałek, 19 września 2011, ajduk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
MOST RĘDZIŃSKI NOCĄ z NIECHCIANE UJĘCIA
WROCŁAW DZIĘKUJE ZA AOW !!! Prezentowane poniżej zdjęcia są na srzedaż, cena do uzgodnienia, proszę o kontakt via e-mail lub przez stronę:  http: www.facebook.com fotoswiat 65279 tagi: most Rędziński, Rędziński ... »
Wysłany 2011/09/19 20:36:21
Komentarze
Gość: Ksenia, *.crous-nancy-metz.fr
2012/04/20 19:26:52
Wspaniałe, cudowne i nowe spojrzenie na mosty. Jako, że jestem wielką fanką mostów to szczególnie mi ise ten wpis spodobał. Dziękuję.
-
abigail090
2013/08/06 20:11:40
bardzo podobają mi się zdjęcia tego mostu... Świetne ujęcia :). Niedawno nim przejeżdżałam. Jest niesamowity. Pozdrawiam