Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

WARSZAWA WIDZIANA Z DOŁU

Przyszła pora na ostatnią już porcję zdjęć z Warszawy. Po zdjęciach "z góry", teraz spojrzenie z poziomu przechodnia. Więcej treści znajdziecie bezpośrednio nad lub pod zdjęciami.

W drodze do Łazienek Królewskich nie sposób było pominąć miejsce urzędowania polskich posłów. Także Kancelaria Prezydenta była po drodze.

Warszawski hotel Sheraton też jest słynnym obiektem, więc pstryk i już!

Warszawa to nie jest, ale też wygląda ładnie. Volvo. Okaz tak samo ciekawy jak eksponaty w salonie Ferrari Warszawa - przy rondzie De Gaulla.

W drodze nad Wisłę da się spotkać różne ciekawostki. Warszawa nakręca się na Euro 2012.

Warszawiacy, a dokładniej Legioniści, nie tylko o Euro pamiętają. Mur przy stadionie Legii.

Stadion ma już najwyższy punkt. Pozostało go wykończyć. I naprawić usterki i błędy wykonawców (np. pękające betonowe schody - porażka).

Most kolejowy nad Wisłą - pomiędzy mostem Świętokrzyskim i mostem Poniatowskiego

Wspomniany most Świętokrzyski

Udałem się tam specjalnie po to, by zobaczyć live Syrenkę :) Niestety trwa remont nabrzeża obok pomnika, więc pole do popisu dla fotografa było ograniczone.

Innym pomnikiem, który mi się spodobał, jest pomnik "Chwała Saperom". Znajdziecie go przy Wisłostradzie, w parku Kultury i Wypoczynku im. Edwarda Rydza-Śmigłego.

Prudential - róg Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy

Za Wikipedią:

"Prudential – warszawski wieżowiec, wybudowany w latach 1931-1933 w stylu art déco, jako siedziba angielskiego "Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential" (Przezorność). W momencie powstania był drugim w Europie drapaczem chmur.

Budynek stał się symbolem nowoczesnej Warszawy lat 30. Miał wysokość 16 pięter (66 metrów), co czyniło go w ówczesnym czasie jednym z najwyższych budynków w Polsce i jednym z najwyższych wieżowców w Europie. W dolnej części budynku znajdowała się przestrzeń biurowa, w wieży mieściły się luksusowe apartamenty. Znajduje się on przy placu Powstańców Warszawy (dawniej plac Napoleona, plac Warecki). Budynek zaprojektował Marcin Weinfeld, stalową konstrukcję spawaną ustawioną na żelbetowych fundamentach biurowca zaprojektowali Stefan Bryła i Wenczesław Poniż. Do budowy użyto 2 miliony cegieł pustakowych, 2 tysiące ton cementu, 1500 ton stali.

W roku 1936 na dachu zbudowano kilkunastometrowy maszt eksperymentalnej stacji telewizyjnej. Profesor Politechniki Warszawskiej Janusz Groszkowski (późniejszy prezes PAN) zbudował tu i uruchomił pierwszy w Europie nadajnik telewizyjny, zanim to zrobili Niemcy na igrzyska olimpijskie w Berlinie. Prudential został mocno uszkodzony w czasie II wojny światowej, m.in. w czasie powstania warszawskiego został ostrzelany ok. 1000 pocisków. Trafiony został także pociskiem o masie 2 ton kalibru 600 mm z samobieżnego moździerza typu Karl (o nazwie Ziu), co poważnie odchyliło go od pionu. Jednak jego stalowa konstrukcja przetrwała, przez kilka lat będąc żywym symbolem zniszczeń. Sylwetkę jego ruiny wykorzystano w antywojennych plakatach.

Socrealistyczne elementy mają w większości zniknąć, przywrócony ma być wygląd elewacji sprzed II wojny światowej. Wnętrza zostaną wykończone w duchu lat 30. XX wieku (art déco). Zamknięty konkurs SARP na projekt renowacji budynku wygrało biuro architektoniczne "Bulanda, Mucha Architekci".

Budynek został odbudowany w socrealistycznym kostiumie. Autorem nowego projektu był również Marcin Weinfeld. Budynek otrzymał nową funkcję, w roku 1954otwarto w nim Hotel Warszawa. Posiadał 375 miejsc noclegowych (pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, 1 apartament), 200 miejsc w restauracji, 100 w kawiarni, 20 w lokalu nocnym.

Od roku 2010 przeprowadzany jest remont generalny budynku (obecny etap - prace wyburzeniowe wewnątrz), rewaloryzacja ma polegać na przywróceniu form oryginalnych, hotel (najprawdopodobniej czterogwiazdkowy) w części wieżowej zawierać będzie apartamenty."

 

Największe skupisko warszawskich wieżowców znajdziemy oczywiście obok Pałacu Kultury i Nauki. Rośnie tam budynek przy ul. Złotej 44, który ma przewyższyć PKiN (licząc do dachu). Więcej o wieżowcach w Warszawie znajdziecie tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawskie_wieżowce,

a tutaj coś o wieżowcach w Polsce (hurra! wrocławski Sky Tower będzie na podium! Szkoda tylko, że go skrócono): http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieżowce_w_Polsce

I to na tyle. Podobało się? Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś dopstrykam Warszawę, bo warto!

tagi: Warszawa, wieżowiec, Wisła, Pałac Kultury i Nauki, PKiN, stolica, Sejm, Kancelaria Prezydenta, miasto, architektura, most, pomnik, Syrenka

sobota, 25 czerwca 2011, ajduk
Tagi: Warszawa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
WARSZAWA - ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE z NIECHCIANE UJĘCIA
Za Wikipedią : Łazienki Królewskie w Warszawie   8211 zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami  klasycystycznymi , założony w  XVIII wieku  z inicjatywy  króla   Stanisława Augusta Poniatowskiego . Całe założenie było ... »
Wysłany 2011/06/25 16:34:08
PATRZĘ Z GÓRY NA WARSZAWĘ z NIECHCIANE UJĘCIA
Skoro już wspomniałem, że Centrum, to okolica Dworca, więc wypada zacząć od głównego, najbardziej charakterystycznego elementu. Panie i Panowie, przed Wami .... Pałac Kultury i Nauki! Kontrowersyjny prezent od wschodnich braci. Jak wiadomo, prezentów ... »
Wysłany 2011/06/25 16:35:15
WROCŁAWIAK W WARSZAWIE - ODC. 1 - STARÓWKA z NIECHCIANE UJĘCIA
Dochodząc do Starówki od razu można się połapać, że to miasto jest zbiorowiskiem niezlicoznej liczby pomników. Tutaj pomnik Kilińskiemu - Rodacy . Plac Zamkowy - dopiero drugi raz w życiu tu stanąłem - poprzednio chyba jeszcze przed ... »
Wysłany 2011/06/25 16:38:15
Komentarze
Gość: ecikp, *.home.aster.pl
2011/06/25 19:42:01
No jasne, że warto :) - z całego serca zapraszamy ponownie. Może skusiłby się Pan na spacer po starym Mokotowie ??
-
ajduk
2011/06/25 23:20:05
A co dokładnie oznacza Stary Mokotów? W maju najdalej docierałem do ul. św. Andrzeja Boboli. Czy to może gdzieś tam?
-
Gość: ecikp, *.home.aster.pl
2011/07/03 20:09:26
tak, to tamte okolice - idąc dalej w osiedla ujrzałby Pan część Mokotowa która ocalała z wojny tylko dlatwego, że tak się Niemcom podobała, że się tam osiedlili. Część budynków przedwojenna czeka na kogoś, część miała szczęście i została wyremontowana i pełni funkcje restauracji czy apartamentów. Z kolei kawałek dalej - od Puławskiej mamy Cafe Mozaika - zachowany prawie bez uszczerbku relikt lat 80-tych (ale z grzechu wartą WZtką), dalej pomnik Stańczyka, baszta i zegarmistrz z kurantem. Oraz kilka innych wartych po prostu spaceru po moim ukochanym Mokotowie :)