Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

WARSZAWA - ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Tak jak wspomniałem w pierwszym wpisie z Warszawy, z aparatem atakowałem główne punkty na mapie dla turystów. Dlatego nie sposób było pominąć Łazienek Królewskich. Do łazienek przylega Belweder, więc upiekłem dwie pieczenie na jednym ogniu. Zobaczcie dalszą część wpisu.

Za Wikipedią:

"Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całe założenie było zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika MerliniegoJana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha.

Park spełnia dziś swoje zadania podobnie jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. W parku nie wolno jeździć na rolkach, deskorolkach i rowerach, co sprawia, że jest bezpieczny również dla małych dzieci. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, chętnie odwiedzany nie tylko przez spacerowiczów, ale również przez studentów.

Od 1 sierpnia 2010 r. Pałac na Wodzie, Pałac Myślewicki, Stara Pomarańczarnia, Podchorążówka, Stara Kordegarda i Biały Dom będą otwarte dla zwiedzających codziennie oprócz poniedziałków, w godz. 09.00-18.00. Park będzie otwarty od świtu do zmierzchu.

Opis parku:

 • Główne wejście od Alei Ujazdowskich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu.
 • Obok głównego wejścia, nad sadzawką, stoi najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina (autorstwa Wacława Szymanowskiego). W letnie miesiące organizowane są tam na świeżym powietrzu cyklicznie koncerty muzyki tego kompozytora.
 • Idąc od głównego wejścia w dół aleją biegnącą po zboczu dochodzi się do Pomarańczarni z oranżerią i salą teatru królewskiego.
 • W pobliżu Pomarańczarni znajduje się tzw. Biały Domek, w którym na początku XIX wieku mieszkał przebywający na wygnaniu późniejszy król Francji Ludwik XVIII.
 • Pałac Łazienkowski, zwany też Pałacem na Wodzie, początkowo rezydencja magnacka, od końca XVIII wieku - królewska. Należy do najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków klasycystycznych (architekci Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer). Bogate wnętrze zostało zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych.
 • W sąsiedztwie pałacu znajduje się letni Teatr na Wyspie z 1790 roku, naśladujący starożytne ruiny (Jan Chrystian Kamsetzer).
 • Przy północnym wyjściu z parku na ul. Agrykola - historyczny gmach szkoły podchorążych (związany z powstaniem listopadowym)
 • W pobliżu południowego wyjścia znajduje się minipole golfowe, stanica jeździecka, oraz jedna z najbardziej prestiżowych restauracji stolicy - Belvedere. W znajdujących się nieopodal nieczynnych szklarniach organizowane są często wystawy o różnorodnej tematyce. W jednej z innych szklarni zorganizowano wytwórnię tkanin tradycyjnych i ozdobnych, będącą prywatną firmą kontynuującą tradycje znanej spółdzielni tkackiej "Ład". Na tradycyjnych drewnianych krosnach produkowane są m.in. tkaniny na potrzeby wielu filmów o tematyce historycznej."

Oficjalna strona Łazienek: http://www.lazienki-krolewskie.pl/

Widok na Belweder od strony Łazienek

tagi: Warszawa, pałac Łazienkowski, Łazienki Królewskie, park, Chopin, pomnik Chopina, Belweder, zdjęcia, fotografie, maj 2011

czwartek, 23 czerwca 2011, ajduk

Polecane wpisy

 • ZDJĘCIA Z KRAKOWA

  Oj długo się do nich zabierałem. Ponad miesiąc. W końcu znalazłem chwilę i wenę. Tak powstał ten wpis. Jeszcze dłużej zbierałem się na wycieczkę do Krakowa. Nie

 • SOPOCKIE MOLO

  Drugim miastem po Gdańsku, które odwiedziłem w Trójmieście był Sopot. Znam go właściwie tylko z festiwali odbywających się w Operze Leśnej, słyszałem o słynnym

 • GDAŃSK

  Kontynuując temat wakacyjnych podróży przedstawiam fotorelację z wizyty w Gdańsku. Oprócz architektury, byłem pod wrażeniem również liczby turystów spacerującyc

 • Ideał męskości

  Ich panny są niezwykle wymagające. Kawaler musi być jak malowanie. Kaczka mandarynka to ptak pochodzący z Dalekiego Wschodu. W Europie nie był spotykany

 • Reklama rysowania

  Poszłam na spacer i dostałam prezent. Sześć sztuk. W pudełeczku. W pobliskim parku od rana trwa doroczna impreza z okazji zbliżających się imienin Jana

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
WARSZAWA WIDZIANA Z DOŁU z NIECHCIANE UJĘCIA
W drodze do Łazienek Królewskich nie sposób było pominąć miejsce urzędowania polskich posłów. Także Kancelaria Premiera była po drodze. Warszawski hotel Sheraton też jest słynnym obiektem, więc pstryk i już! Warszawa to nie jest, ale też ... »
Wysłany 2011/06/25 16:13:58
PATRZĘ Z GÓRY NA WARSZAWĘ z NIECHCIANE UJĘCIA
Skoro już wspomniałem, że Centrum, to okolica Dworca, więc wypada zacząć od głównego, najbardziej charakterystycznego elementu. Panie i Panowie, przed Wami .... Pałac Kultury i Nauki! Kontrowersyjny prezent od wschodnich braci. Jak wiadomo, prezentów ... »
Wysłany 2011/06/25 16:36:24
WROCŁAWIAK W WARSZAWIE - ODC. 1 - STARÓWKA z NIECHCIANE UJĘCIA
Dochodząc do Starówki od razu można się połapać, że to miasto jest zbiorowiskiem niezlicoznej liczby pomników. Tutaj pomnik Kilińskiemu - Rodacy . Plac Zamkowy - dopiero drugi raz w życiu tu stanąłem - poprzednio chyba jeszcze przed ... »
Wysłany 2011/06/25 16:37:17