Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

PATRZĘ Z GÓRY NA WARSZAWĘ

Tak jak wspomniałem we wcześniejszym wpisie, ciąg dalszy fotowspomnień z Warszawy następuje. Właśnie teraz. W świetle dzisiejszego otrzymania przez Wrocław tytyułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, tytuł tego wpisu może brzmieć co najmniej dwuznacznie. Jednakże z czystym sumieniem przyznaję, że nie powinien, ponieważ Warszawa bardzo mi się spodobała. Mimo pierwszych obaw i uprzedzeń. Zachwyciła mnie wielkość miasta (Wrocław zmalał w oczach), zachwyciło tempo życia, wieżowce. Mega plusa stolica ma u mnie za posiadanie metra. Genialny wynalazek. Ale i tak Wrocław ma wielkiego plusa za Rynek - mam wrażenie, że w Warszawie brakuje takiego centrum, a obecnie rolę punktu przecięć ludzkich szlaków pełni dworzec Centralny i jego okolice. Ludzie biegają po tym terenie jak mrówki. Aż dziwne, że w tym pędzie ani razu z nikim się nie zderzyłem w tunelu pod skrzyżowaniem Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi. Minusem jest ogrom samochodów, które łatwo korkują ulice (i tak już bardzo szerokie). Do tego jeszcze dochodzą przejazdy na sygnale limuzyn z ViPami. Urok stolicy. To tu się wszystko załatwia. Tu się ciągnie za sznurki. To tu się podziwia gmaszyska urzędów budowanych lub remontowanych za nasze, ciężko zarobione pieniądze. Stolica pełną gębą :)

Taka Warszawa... Zobaczcie sami.

Skoro już wspomniałem, że Centrum, to okolica Dworca, więc wypada zacząć od głównego, najbardziej charakterystycznego elementu. Panie i Panowie, przed Wami .... Pałac Kultury i Nauki! Kontrowersyjny prezent od wschodnich braci. Jak wiadomo, prezentów się nie oddaje :)

Dzięki swej monumentalności, a przede wszystkim wysokości, stał się wspaniałym punktem obserwacyjnym. A jest na co popatrzeć.

Na zdjęciu hala dworca Centralnego, po prawej słynne centrum handlowe Złote Tarasy z podpiętym kinem i biurowcem.

Kierując wzrok w prawo (orientacja zachodnia z małymi odchyleniami) - intrygujący budynek hotelu Intercontinental. Ponoć to wycięcie w bryle to zasługa mieszkańców bloku znajdującego się pomiędzy dwoma wieżowcami.

Teraz daleki rzut oka w kierunku Starówki. Tak, tak - chodzi o te pomarańczowe dachy :)

Spójrzmy na Wschód. Tam w oddali dojrzymy biało-czerwony stadion Narodowy. Z bliska pokażę go w następnym wpisie. No może nie zupełnie z bliska, ale na pewno będzie większy niż na tym zdjęciu.

Widok na Wisłę w kierunku południowo-wschodnim. W tę stroną nad okolicą króluje budynek dawnego hotelu Forum, a obecnie hotel Novotel. 

Właśnie o tym skrzyżowaniu wspomniałem wcześniej - Marszałkowska i Aleje Jerozolimskie. Na dole zdjęcia widać falę ludzi wychodzącą z tunelu pod skrzyżowaniem. Przed tunelem znajduje się wejście do stacji metra (Centrum). Istotny punkt na komunikacyjnej mapie Warszawy.

Na wieży widokowej PKiN jest ciekawie. Wjeżdża się windą obsługiwaną przez windziarkę, można coś przekąsić w minirestauracyjce, która wystrojem przywodzi na myśl epokę PRL-u. Ot taka atrakcja turystyczna. A z sufitu odkleja się farba, mimo że za wejściówkę na górę każą sobie słono płacić.

Teraz zerkniemy na PKiN z boku.

Jak nie Warszawa!

Hotel Marriott - w nim nocował niedawno Barrack Obama, podczas pierwszej wizyty w Polsce.

Jeszcze jedno spojrzenie na Warszawę Centralną.

Niby ta część Warszawy jest na wzgórzu, a jednak stadion i tak nie daje się sprowadzić jedynie do mało znaczącego elementu tła.

Nadwiślański spacer. Rzut oka z mostu Świętokrzyskiego na most kolejowy.

Ciąg dalszy nastąpi. Będą to spojrzenia z dołu.

tagi: Warszawa, Warszawa Centralna, centrum miasta, pejzaż miejski, panorama Warszawy, widok z PKiN, Pałac Kultury i Nauki, stolica Polski, zdjęcia, fotografie

wtorek, 21 czerwca 2011, ajduk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
WARSZAWA WIDZIANA Z DOŁU z NIECHCIANE UJĘCIA
W drodze do Łazienek Królewskich nie sposób było pominąć miejsce urzędowania polskich posłów. Także Kancelaria Premiera była po drodze. Warszawski hotel Sheraton też jest słynnym obiektem, więc pstryk i już! Warszawa to nie jest, ale też ... »
Wysłany 2011/06/25 16:13:18
WARSZAWA - ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE z NIECHCIANE UJĘCIA
Za Wikipedią : Łazienki Królewskie w Warszawie   8211 zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami  klasycystycznymi , założony w  XVIII wieku  z inicjatywy  króla   Stanisława Augusta Poniatowskiego . Całe założenie było ... »
Wysłany 2011/06/25 16:32:55
WROCŁAWIAK W WARSZAWIE - ODC. 1 - STARÓWKA z NIECHCIANE UJĘCIA
Dochodząc do Starówki od razu można się połapać, że to miasto jest zbiorowiskiem niezlicoznej liczby pomników. Tutaj pomnik Kilińskiemu - Rodacy . Plac Zamkowy - dopiero drugi raz w życiu tu stanąłem - poprzednio chyba jeszcze przed ... »
Wysłany 2011/06/25 16:37:48