Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

RUSKIE TU BYLI - MAŁA MOSKWA

Dlaczego "Mała Moskwa"? A dlatego (cytat z Wikipedii): "W lipcu 1945 Legnica została wybrana na siedzibę Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Marszałek Rokossowski zażądał przeniesienia wszystkich urzędów oraz ludności polskiej do wydzielonej dzielnicy na przedmieściach (Kartuzy). Na przeprowadzkę dano 24 godziny, a późniejszy raport UB donosił: Przesiedlenie to przypominało pewne momenty z okresu okupacji niemieckiej, a stosowane do ludności żydowskiej przy wysiedleniach względnie organizowaniach getta. Mieszkania były brutalnie zabierane przez Sowietów, którzy pozwalali zabierać tylko bagaż podręczny. Tysiące ludzi koczowało pod gołym niebem. Wydarzenia te wywołały falę ucieczek polskiej ludności z Ziem Zachodnich i pojawienie się plotek o masakrze Polaków przez Sowietów. Jesienią większość obiektów użyteczności publicznej była zajęta przez wojskowe władze sowieckie, wtedy też pozwolono na ponowne zasiedlanie miasta przez Polaków. W kwietniu 1946 zarząd miejski w Legnicy szacował, że było w niej 16 700 Polaków, 12 800 Niemców i ponad 60 000 Rosjan.
W latach 60. w Legnicy umiejscowione było sowieckiego Dowództwo Zachodniego Kierunku Strategicznego. W razie wojny z NATO to stąd miał być kierowany atak. W związku z tym w miasto, siedzibę garnizonu radzieckiego, wycelowanych było kilkanaście głowic nuklearnych USA (dane za monografią miasta Legnicy 1995 r.)."

Wszystko jasne? A co po tym zostało? Wspomnienie i ruiny. Ostatni żołnierz radziecki opuścił Legnicę we wrześniu 1993 roku. To już 18 lat! Czego nie zabrali i nie zniszczyli Ruscy, nie zniszczył czas, to rozgrabili Polacy. Dlatego w wielu budynkach nie ma nic - zniknęły drzwi, ościeżnice, okna, nawet kable! W niektórych miejscach, tak jak to widać na zdjęciach, również stropy i kawałki ścian. Na szczęście takie obiekty są chętnie przerabiane na budynki mieszkalne. Przedstawiam jeden z budynków z okolicy lotniska.

Filmu "Mała Moskwa" jeszcze nie obejrzałem, ale z ciekawości na pewno to uczynię.

Na tym zdjęciu widać, jak identyczny budynek został pięknie odremontowany przez developera.

Lubię takie zakamarki. Zawsze mam wrażenie, że kryje się w nich jakaś tajemnica.

tagi: Legnica, Rosjanie, Ruskie, radzieckie, pokoszarowce, koszary, lotnisko, wojsko, jednostka wojskowa

sobota, 05 lutego 2011, ajduk

Polecane wpisy

  • RUINY

    Do tych ruin zawitałem po raz kolejny. Są to okolice lotniska w Legnicy. Niektóre zdjęcia są podobne do tych z pierwszej wizyty - link będzie niżej. W budynku n

  • ZIMA W MIŁKOWICACH

    Te zdjęcia wykonałem jeszcze w styczniu, na dzień lub dwa przed poprzednią odwilżą. Czas szybko zleciał i już po kolejnym śniegu niemalże nie ma śladu. Dzisiaj

  • SNOW PATROL

    W poprzednich latach zima nie rozpieszczała. Śniegu było jak na lekarstwo. W tym roku w końcu mamy prawdziwą zimę, śniegiem sypnęło i leży. Nawet długo. Te zdję

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
RUINY z NIECHCIANE UJĘCIA
Poprzednią wizytę znajdziecie tutaj: http: niechciane.blox.pl 2011 02 RUSKIE-TU-BYLI-MALA-MOSKWA.html 65279 A to już zdjęcia z paździetnika 2012 wygrzebane z szuflady . Ten mur znajduje sie na terenie przylegającym do tego z ... »
Wysłany 2013/04/20 09:09:55
Komentarze
bez_anteny
2011/02/05 13:37:55
niezły gnój. Zdjęcia fajne, ale przerażające.
-
lavinka
2011/02/07 14:27:29
Filmu nie widziałam, ale do Legnicy bym się na zwiedzani ruin jednostki wybrała. Bardzo lubię. Ostatnio zwiedzałam garnizon w Skierniewicach. Co prawda wojsko polskie, to i jednostka w dużo lepszym stanie, ale jednak.
-
Gość: ikroopka, *.dynamic.chello.pl
2011/02/18 16:29:46
Nie widziałam filmu, teraz na tvp leci serial, zerknęłam, ale nie wciąga.

Te zdjęcia pokazują, że niewiele nasza mentalnośc zmieniła się od czasów powojennych - powiedzenie 'Polak potrafi' w tym kontekście nabiera innej wymowy, nie sądzisz?
-
2011/02/20 15:02:45
sceneria malo pozytywna, ale szczerze mowiac wole te ruiny, z oblazaca farba, niz nowy 'developerski' projekt... moze dziwna jestem, ale nie lubie starych budynkow zrobionych na nowo. odrestaurowanych owszem, ale nie nastepnych domkow czy apartamentow z serii 'zapomnijmy o przeszlosci'...