Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

RUCHOME WYDMY KOŁO ŁEBY

Łeba >> Rąbka >> Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Krajobrazowym

Dzisiejszy wpis dedykuję tym, którzy nie lubią leżeć całymi dniami plackiem nad morzem.

Wystarczy wyrwać się z Łeby i udać się 9 km dalej w kierunku zachodnim. Można na pieszo, można busem, można autem. Auto wyjdzie najdrożej, ponieważ trzeba je zaparkować w wiosce Rąbka, a płaci się tam około 5 złotych za każdą rozpoczętą godzinę. Ja z Rąbki udałem się spacerem wgłąb Słowińskiego Parku Narodowego przez las. Należy pamiętać o opłaceniu wstępu do parku. Można to ominąć idąc w stronę wydm morzem z Łeby, ale wtedy można też niechcący ominąć zejście z plaży na wydmy ;)

Dla bardziej wygodnych: w Rąbce można wynająć rower lub przejechać się do samych wydm melexem (elektrycznym samochodzikiem jak z pola golfowego). Też nie jest tanio. Czyli korzystamy z piechtobusu i docieramy do wydm. My osiągniemy około 5km/h, a ruchome wydmy? 9-10 metrów rocznie. Tak szybko przesuwają się te wydmy w stronę Łeby. Nieźle, prawda?

Coś o samych wydmach: są to góry piachu na mierzei pomiędzy morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko. Ruszają się, czyli wiatr przesuwa ziarenka piasku. Niby jedno ziarenko to mała rzecz. Ale "w kupie raźniej", więc taka góra piachu "idzie" sobie i niszczy wszystko co napotka na swojej drodze.

Udało się trafić na wietrzną pogodę, dzięki temu mogę Wam pokazać jak "chodza wydmy":

W tle, za lasem widać jezioro Łebsko. Mierzeja jest wąskim pasem lądu - w większości wygląda jak pustynia.

A to ciemne na zdjęciu poniżej, to już nasz poczciwy Bałtyk

Pustynia

Plaża na pustyni

środa, 04 sierpnia 2010, ajduk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/08/04 19:01:35
Cudowne miejsce. I kiedy w Łebie dwa lata temu woda była lodowata, tutaj można było delektować się jej ciepłem.