Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

ŚNIEŻKA 2010

KARKONOSZE - Przez Kopę na Śnieżkę i z powrotem Lubicie wspomnienia? TAAAAAK ;) Ja bardzo. Szczególnie te dobre ;) Dzisiaj przypominam sobie wycieczkę na Śnieżkę. Pierwszą po urwaniu się spodka obserwatorium meteorologicznego. PS. Postanowiłem od dzisiaj dzielić wpisy na wstęp i całą treść notki. Dlatego pamiętajcie, że na jednym lub dwóch zdjęciach wpis się nie kończy :) Trudno jest wybrać kilka ze sporej ilości zdjęć. Mimo krótkiej trasy, jest tyle ciekawego do zobaczenia po drodze! Cel:

 

Po drodze można się napatrzeć na wiatrołomy. Ciekawe czy za jakiś czas natkniemy się tutaj na nową nartostradę.

Na Równię pod Śnieżką można obecnie dotrzeć z wyciągu wyremontowaną/wyrównaną drogą. Dzięki niej Śnieżkę z bliska mogą podziwiać także niepełnosprawni.

Stary skrót do schroniska Dom Śląski już zaczął zarastać

No to idziemy!

Można tędy - czarnym szlakiem

Lub na około. Akurat trwały prace remontowe i trzeba było mijać się z ciężkim sprzętem

Spodek został naprawiony. Wydaje mi się, że jeszcze powinien zostać obity papą od spodu.

Polacy mają na samym szczycie Śnieżki obserwatorium meteorologiczne, schronisko i kapliczkę a Czesi... postawili sobie pocztę! :)

Lubię takie widoki! Dolina po czeskiej stronie

W górach przynajmniej nie ma sporu o krzyże i wszyscy wiedzą czemu i po co tam są!

W Karpaczu trwa budowa Hotelu Gołębiewski - o kubaturze około pół miliona metrów sześciennych! Ogromną budowlę widać z daleka. Dzięki swej lokalizacji (najlepszej z najlepszych w Karpaczu) także z hotelu będzie się rozciągał przepiękny widok z Karkonosze i oczywiście także na najwyższy szczyt Dolnego Śląska - Śnieżkę! Trochę zazdroszczę przyszłym jego mieszkańcom. Zapowiada się WOW BUDOWLA!

Droga z Kopy do Białego Jaru

Biały Jar - ponieważ nawet w lecie można tu spotkać śnieg

Niepozorna dolinka

A jednak niektórzy przypłacili życiem wizytę w tym miejscu. Za Wikipedią:

  • 20 marca 1968 roku w Białym Jarze na skutek zejścia lawiny zginęło 19 osób. Jest to największa tragedia lawinowa w Polsce. Czoło lawiny miało 15 m wysokości, 60 m szerokości, a długość 1 km. Wśród ofiar było 13 Rosjan, 4 Niemców z NRD oraz dwóch Polaków. Pięć innych osób objętych lawiną zdołało się uratować. Po tragedii powstały plotki, że lawina nie zeszła samoistnie, lecz wywołali ją agenci jakiegoś wywiadu. Jednak badania naukowe i ekspertyzy dowiodły, że był to proces naturalny.
  • W dniu 22 marca 2008 roku około godziny 15:00 zeszła kolejna lawina wywołana przez przejeżdżającego tamtędy snowboardzistę. Była to największa lawina od 40 lat, czyli od tragedii z 1968 roku. Czoło lawiny miało od 15 do 20 m wysokości, a długość ponad 800 m. Akcja lawinowa trwała niemal dobę. Oprócz Grupy Karkonoskiej GOPR w akcji brała udział Horska Služba, Straż Pożarna, Straż Karkonoskiego Parku Narodowego. Zwłoki 26-letniego snowboardzisty znaleziono na głębokości 3 metrów pod powierzchnią czoła lawiny.
Wzgórek z kamieni upamiętnia tragedię sprzed 22 lat

 

sobota, 24 lipca 2010, ajduk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
ikroopka
2010/08/01 16:50:59
Chodzimy tymi samymi szlakami, w czym w końcu nic dziwnego nie ma, zważywszy, że mieszkamy we Wrocławiu;)
na samej Śnieżce ostatnio nie byłam, zeszliśmy na czeską stronę, do Modrego Dulu - cudnie tam, byłeś?