Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

NA DACHU WROCŁAWSKIEJ HALI STULECIA

O Hali Stulecia słyszał niemalże każdy turysta, który zawitał do stolicy Dolnego Śląska. Większość z nich ją widziała na własne oczy. Ale co o niej wiedzą?

Za 3 dni (dokładnie 13. lipca) przypada 4. rocznica wpisania Hali Stulecia (niegdyś nazywanej Halą Ludową - ach ten PRL!) na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. "Obiekt uznany został za twórczy i innowacyjny przykład rozwoju technik budowlanych w dużych konstrukcjach zbrojnych wyznaczający jeden z punktów zwrotnych w historii wykorzystywania stali do wzmocnienia struktur budowlanych."

Budynek zaprojektował Max Berg - główny architekt Wrocławia w latach 1908-1925. Halę wybudowano w niespełna 20 miesięcy i już "w 1913 roku gościła Wystawę Stulecia, która została zorganizowana dla uczczenia 100 rocznicy wydania we Wrocławiu przez króla Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do powszechnego oporu przeciw Napoleonowi i wspólnej walki o wyzwolenie spod obcej władzy."

Hala Stulecia robi wrażenie dzięki swej wielkości - np. na imprezie White Sensation zgromadziło się 10.000 fanów muzyki elektronicznej ubranych na biało! Obiekt gości także imprezy sportowe (np. pamiętna niesamowita atmosfera na meczach koszykarskiego Śląska Wrocław w czasach jego chwały), widowiska operowe, targi, wystawy. Tak jak zaplanowano - jest miejscem spotkań - wyśmienicie wpisuje się w profil Wrocławia.

Niedawno zakończył się remont zewnętrzny obiektu, wkrótce ekipy budowlane wejdą do środka. Mam nadzieję, że się przyłożą, bo z zewnątrz widać, że farba nie do końca pokryła stary kolor murów (patrz dwa ostatnie zdjęcia).

Tak było przed remontem

Podczas remontu rozbudowano także pawilon przy Pergoli - tworząc tam Centrum Turystyki Biznesowej

28 kwiecień - wszedłem na dach Hali Stulecia i podziwiałem widoki :)

Pawilon Czterech Kopół - ciekawe skąd ta nazwa? ;)

Ciekawostka - okna otwierane są tylko od zewnątrz!

W czasie koncertów wnętrze Hali wygląda najefektowniej - tu podczas Konfrontacji Rockowych

A tak wygląda Hala Stulecia po remoncie (27.06.2010)

sobota, 10 lipca 2010, ajduk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
ikroopka
2010/07/16 11:38:58
Szczerze mówiąc - hala wygląda lepiej na Twoich zdjęciach niż w rzeczywistości;
lepiej niż przed remontem, ale gorzej, niż się spodziewałam czytając entuzjastyczne opisy zamiarów;(
wiem co mówię, przejeżdżam mimo niemal codziennie.