Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

TEMAT DNIA - ŻAŁOBA NARODOWA

WROCŁAW - 10.04.2010

To, co miało miejsce dziś rano o 8.56 zaskoczyło mnie. Bardzo. Nigdy bym się tego nie spodziewał. Dziwny zbieg okoliczności - tyle ważnych osób na jednym pokładzie. I znów L. Kaczyński miał być może problem ze swoim pilotem. Rzekomo aż 4 razy podchodził do lądowania, mimo że sugerowano mu zmianę lotniska docelowego. Stało się. Ale akurat dzisiaj? Dopiero co wczoraj tłumaczyłem komuś, że katastrofy lotnicze zdarzają się bardzo rzadko. I dzisiaj ta osoba poleciała. I wylądowała. I znów poleciała. A teraz czekam na wieści kiedy wyląduje.

Ten tragiczny wypadek kompletnie rozłożył mi dzień. Wybrałem się po raz pierwszy na wydarzenie z cyklu Photo Day (już edycja nr 8.0). Na terenie zamkniętego na czas remontu Dworca Głównego zgromadziły się setki fotografów. Jeden z nich przeszedł koło mnie rozmawiając przez telefon. Słyszałem "prezydent", "zginęli wszyscy?" itp. Myślałem, że to zwykły żart (powiedzieć coś na głos w tłumie, żeby puścić plotkę). Wyszedłem ze śmierdzącego tunelu piwnego i wszedłem do już prawie zlikwidowanego lokalu, w którym o dziwo uchował się jeszcze telewizor LCD. Był włączony, a kilka osób wpatrywało się w niego z opuszczonymi szczękami. Była 9.56. Wszystko się wyjaśniło. To nie był żart! Niestety!

Photo Day 8.0 został skrócony o 2 godziny. Przez megafony w przerwie w zapowiedziach pociągów spikerka informowała, że o 11.30 powinni wszyscy fotografowie zniknąć z terenu dworca. Ja na szczęście już przed 11.30 miałem pstryknięte wszystko co chciałem. Żal mi tych, którzy za namową organizatora, wybrali się dopiero na około 11 godzinę (żeby nie robić zbyt dużego tłumu, bo zainteresowanie było spore - niedługo pokażę to na zdjęciach).

W drodze powrotnej już widziałem zawieszanie kirów na flagach. Tutaj akurat na budynku Dyrekcji PKP.

Jak się później okazało, to samo miało miejsce w innych częściach miasta na budynkach państwowych, samorządowych i kościelnych. Spuszczono także flagi do połowy masztów na placu Gołębim - obok stanęła warta honorowa. Obywatele szybko zaczęli stawiać pod masztami zapalone znicze. W kościele garnizonowym miała się odbyć msza w intencji Jana Pawła II. Jednakże została połączona z mszą za zmarłych tragicznie w katastrofie koło Smoleńska.

Ratusz

Dziwna atmosfera unosiła się nad miastem. Naprzemiennie świeciło słońce (BĘDZIE DOBRZE!) i padał deszcz (OPŁAKIWANIE ZMARŁYCH). Natychmiast zaczęto odwoływać imprezy rozrywkowe (np. pokaz mody w Pasażu Grunwaldzkim, przedstawienie "Rekiny w basenie" w Aquaparku), na uczelniach zarządzono dziś i jutro godziny rektorskie.

Żałoba potrwa tydzień. Obowiązuje instytucje państwa. Ale Premier i Marszałek Komorowski (pełniący obowiązki Prezydenta!) apelują, aby także osoby prywatne zachowywały się stosownie do sytuacji.

===

Doszły mnie słuchy, że planowano zamknąć w dniu dzisiejszym sklepy w galeriach handlowych RENOMA i ARKADY WROCŁAWSKIE. Teraz dostałem telefon, że jutro Pasaż Grunwaldzki będzie nieczynny. Nieźle! Tego jeszcze nie było.

Choć te ostatnie działania uważam za przesadzone.

Jednakże składam szczere kondolencje rodzinom, bliskim, przyjaciołom i zwolennikom.

Zginął człowiek! A w definicji człowieka nie patrzy się na kolor skóry, preferencje polityczne, religijne, seksualne itp.

A politolodzy niech pomyślą co teraz będzie, bo to wydarzenie bez precedensu w naszym kraju. Liczę na uczciwą, kulturalną i spokojną kampanię do wyborów, które MUSZĄ się odbyć maksymalnie w 2 miesiące po ogłoszeniu przedterminowych wyborów. Na ogłoszenie, od dzisiaj, Marszałek Komorowski ma 14 dni.

SPOCZYWAJCIE W POKOJU [*]

sobota, 10 kwietnia 2010, ajduk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
ajduk
2010/04/10 21:00:17
Uzupełnienie:
Żałoba rozpoczęła się oficjalnie dzisiaj o godz. 18. Potwierdzono już wtedy znalezienie zwłok Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Żałoba potrwa do piątku 16.04.2010

Potwierdziły się również informacje o zamknięciu 11.04.2010 galerii handlowych i hipermarketów. Niedziela ma być dniem zadumy, refleksji. Zresztą i tak wiele radochy ten dzień nie przyniesie. Większość imprez została odwołana, zamknięto kina - np. Multikono będzie zamknięte 11 i 12 kwietnia.
-
ajduk
2010/04/11 13:18:30
Dzisiaj drugi dzień żałoby. W TV i radiu nie ma nic innego. Polski internet pisze głównie o tym. Ale nie tylko polski internet:
globalvoicesonline.org/2010/04/11/poland-r-i-p-black-saturday-10-04-2010/
-
ajduk
2010/04/14 11:24:12
Żałoba została przedłużona do niedzieli, do północy.
-
ajduk
2010/04/14 11:30:23
W kwestii komentarza - już ktoś inny ładnie podsumował: nicalbonic.blox.pl/2010/04/SMIERC-PREZYDENTA-czyli-O-CZYM-POLARNY-NIE-NAPISZE.html