Witaj na blogu fotograficznym z dominującym tematem fascynującego Wrocławia!

Kontakt:

popieram

WAŻNE!

Tekst oraz zdjęcia prezentowane na blogu są własnością autora (Grzegorz Ajdukiewicz / http://fotoswiat.pl) i chronione są prawem autorskim. Jeśli chcesz je jakkolwiek wykorzystać, skontaktuj się najpierw ze mną. Za złamanie praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do lat 3. (Art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Blog > Komentarze do wpisu

GMACH GŁÓWNY MUZEUM NARODOWEGO WE WROCŁAWIU

WROCŁAW >> PL. POWSTAŃCÓW WARSZAWY 5

Dzisiaj znana nam nazwa tego muzeum jest już trzecią w jego historii. Zaraz po utworzeniu (1 stycznia 1947r.) nazywało się Muzeum Państwowym, następnie Śląskim. Po wojnie niełatwo było znaleźć we Wrocławiu odpowiedni budynek. Inne muzea były w całości lub w części zniszczone, zburzone. Budynek wzniesiono w latach 1883-1886 i pierwotnie należał do Rejencji, czyli Zarządu Prowincji Śląskiej. Był pierwszym gmachem rządowym w Niemczech. Zaprojektowano go w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Projekt wykonał Karl Friedrich Endell. Zimą i wiosną można na murach dostrzec ślady zniszczeń wojennych. Obecnie dach jest po kapitalnym remoncie. Latem ciężko przebić się wzrokiem przez bluszcz oplatający budynek.

Więcej informacji o Muzeum Narodowym we Wrocławiu na oficjalnej stronie muzeum: http://www.mnwr.art.pl/

 

Najpierw zdjęcia sprzed remontu.

Wspomniany bluszcz

Po remoncie

Obok gmachu Muzeum Narodowego umiejscowiono przystań gondoli

Z kolei tuż przy niej znajduje się wzgórze Polskie, dziś przykrywające ruiny Bastionu Ceglarskiego wzniesionego w 1585r. - jako fragment fortyfikacji miejskich. Po 1807r. wzgórze ze względu atrakcyjność widoków w kierunku Ostrowa Tumskiego stało się fragmentem Promenady Staromiejskiej. Ruiny bastionu są ogrodzone drewnianym płotem, lecz jest do nich dostęp przez liczne dziury w ogrodzeniu.

Mamy XXI w. a we Wrocławiu nadal nie brakuje urokliwych, fotogenicznych, zapomnianych miejsc. Warto je upamiętniać na fotografiach. Nigdy nie wiadomo kiedy znikną z krajobrazu miasta. Tak jak to miało miejsce z halami naprawczymi ZNTK obok Leclerc`a.

wtorek, 06 kwietnia 2010, ajduk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: